هوا

 

هوا

 

هوا يكي از پنج عنصر ضروري (هــــوا، آب، غذا، گرما و نور) براي ادامه حيات انســـان است. هر فرد روزانه نزديك ۲۲۰۰۰ بار تنفس مي‌كند و تقريباً به ۱۵ كيلوگرم هوا در روز نياز دارد. معمولاً انسان مي‌تواند به مدت ۵ هفته بدون غذا و مدت ۵ روز بدون آب زنده بماند، اما نمي‌تواند بدون هوا حتي ۵ دقيقه زنده بماند.

 

توسعه صنعتي و پيشرفت تكنولوژي، دستاوردهاي متنوعي را براي زندگي انسان به همراه داشته است اما متأسفانه گاهي در روند پيشرفت و اجراي برنامه‌هاي توسعه صنعتي، پس‌مانده‌هايي به شكل تركيباتي ناخواسته و اغلب زيان‌آور به محيط رها مي‌شوند به گونه‌اي كه اثرات منفي بسياري بر محيط زيست مي‌گذارند. پديده آلودگي هوا نيز يكي از ره‌آوردهاي توسعه صنعتي است كه با افزايش جمعيت، گسترش شهرنشيني و مصرف بيشتر سوخت‌هاي فسيلي،  روز به روز بر شدت آن افزوده مي‌شود و با توجه به خطراتي كه اين آلودگي براي سلامت افراد ساكن در مناطق آلوده دارد ، لازم است با آگاهي و شناخت از اين مسئله، در راستاي جلوگيري از توليد و يا كاهش خطرات آن اقدام نمود.هقت.

 

با تکنولوژی تراکم انرژی ارگن و ایجاد اختلاف پتانسیل در هوا، جابجایی هوا و ایجاد باد امکانپذیر میشود. برای کشورهایی همچون ایران و بلاخص برای شهرهایی همچون تهران، اصفهان، اهواز و غیره که سالانه زیانهای مالی و جانی فراوانی‌ فقط به خاطر آلودگی هوا میدهند، میتوانیم این تکنولوژی را طی‌ پروژه ساخت باران پیاده نمود و از این طریق کیفیت هوا در این کلانشهرها را بالا برد. پروژه ایی که هزینه زیادی ندارد ولی‌ در صورت انجام ندادن خسارت فراوانی‌ را شامل میشود.